Automatyka Hotelowa − recepta na drastyczne podwyżki cen energii w hotelach
Widmo podwyżek spędza hotelarzom sen z powiek. Większość z nich otrzymała już zaktualizowane cenniki, które będą obowiązywały od końca października. Inflacja idąca w parze z cenami energii będzie dla wielu przedsiębiorców jeszcze większym wyzwaniem niż koronawirus. Jak się obronić przed drastycznymi podwyżkami i czy nowe technologie dadzą hotelarzom dodatkową szansę?
Koniec taniej energii
Eksperci zajmujący się branżą energetyczną jednogłośnie twierdzą, że dla Europy czas taniej energii się skończył. Powodem są nie tylko wojenne zawirowania, ale również wzrost zapotrzebowania czy konieczność realizowania polityki niskoemisyjnej. Wielu branżowych analityków twierdzi, że drastycznie rosnące ceny prądu to wynik wieloletnich zaniedbań w sektorze energetycznym, co skutkuje również wysoką emisją CO2.
Polska jest aktualnie na drugim miejscu w Europie pod względem wytwarzania dwutlenku węgla, choć produkuje go blisko połowę mniej od niechlubnego lidera − Niemiec. To jednak nie są najważniejsze czynniki wpływające na koszt energii u finalnych odbiorców.
Na Towarowej Giełdzie Energii ceny prądu i gazu są znacznie różne od tych, które na swoich rachunkach widzą przedsiębiorcy i osoby fizyczne. Udział w podwyżkach na pewno ma również nowa opłata ukryta w rachunkach, tzw. opłata mocowa. Niektórzy eksperci twierdzą również, że rosnące ceny są efektem zmowy cenowej, a podwyżki przynoszą już od dawna firmom energetycznym kolosalne zyski.
Czy to już czas na radykalne decyzje?
Podwyżki cen energii są jednak nie tylko problemem dla polskich firm i gospodarstw domowych, ale także dla całej Europy. W całym zamieszaniu pewne są tylko aktualnie obowiązujące cenniki, które obligują wszystkich do płacenia wyższych cen za energię elektryczną oraz gaz. Przed największym wyzwaniem w tym sezonie grzewczym staną głównie przedsiębiorcy, dla których cena energii wzrosła średnio o 400 proc.
Dla hotelarzy to z pewnością czas radykalnych decyzji, które mogą oznaczać również zawieszenie działalności. Dla przedsiębiorców z branży każde rozwiązanie pomagające obniżyć koszty jest dzisiaj warte rozpatrzenia. Jednym z nich jest Automatyka Hotelowa, która staje się coraz popularniejsza w dobie rosnących cen energii i gazu ziemnego.
Automatyka Hotelowa vs ceny prądu
Dotychczas systemy zapewniające automatyczną administrację obiektem hotelowym kojarzone były z nadzorem i bezpieczeństwem. W obecnym warunkach zainteresowanie nimi wynika przede wszystkim z potencjału energooszczędności. Szacuje się, że system automatyki hotelowej przynosi nawet 30 proc. oszczędności na stałych kosztach energii.
Czym właściwie jest to rozwiązanie, które może się okazać ważnym i wydajnym wsparciem w poszukiwaniu oszczędności?
- system Automatyki Hotelowej to zintegrowany system urządzeń, które pozwalają na bieżącą kontrolę zużycia energii w obiekcie
- składowymi systemu są urządzenia rozmieszczone w hotelu, którymi steruje system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do administrowania budynkiem
- oszczędności wynikają przede wszystkim z lepszej organizacji pracy i kontroli nad pojedynczymi pokojami. System nie tylko globalnie zarządza temperaturą w obiekcie, ale dzięki czujnikom pomaga uniknąć strat i oszczędzać drożejącą energię
Oszczędność energii z Automatyką Hotelową
Elementami systemu są przede wszystkim czytniki, czujniki i panele sterujące. Ich połączenia w zamkniętym systemie daje administratorom bieżącą kontrolę nad stanem obiektu. Oszczędność energii bierze się przede wszystkim z monitorowania poszczególnych pokoi. Pozwala to m.in. na zarządzanie temperaturą w nich podczas nieobecności Gości lub gdy są wolne, aby odpowiednio dostosować temperaturę. Ustawienie komfortowej dla Gościa temperatury następuje tuż przed deklarowaną godziną przyjazdu. Można ją dowolnie modyfikować również na korytarzach, salach konferencyjnych czy w innych przestrzeniach, które wymagają dużych nakładów energetycznych. Dodatkowym rozwiązaniem są również czujniki okienne, które zapobiegają ciągłemu dostarczaniu ciepła w przypadku gdy Gość ustawi wysoką temperaturę, opuszczając przy tym pokój.
W obniżeniu zużycia energii elektrycznej pomogą nam przede wszystkim czytniki kart. Dzięki nim pod nieobecność Gości nie pracują żadne urządzenia elektryczne. Włączony telewizor, komputer czy inny drobny sprzęt elektryczny (np. lokówka) stanowią również zagrożenie pożarowe dla obiektu, przed czym dodatkowo chronią czytniki kart. Oprócz nich elementami Automatyki Hotelowej są również panele sterujące, które pozwalają na wezwanie obsługi, zamówienie serwisu czy ustawienie statusu pokoju.
Dzięki tym funkcjonalnościom poszukujący oszczędności mają również szansę na wprowadzenie nowej jakości obsługi, która przyniesie wymierne korzyści zarówno dla obiektu, jak i dla hotelowych Gości. Chcesz wiedzieć więcej o systemie Automatyki Hotelowej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!