Jak oszczędzić koszty energii w hotelu
Koszty prowadzenia większości działalności znacznie wzrosły w ostatnich latach. Opłaty związane ze zużyciem energii i mediów są drugą największą pozycją, zaraz po kosztach personelu, które ponoszą przedsiębiorstwa w branży hotelarskiej. Wzrost cen najbardziej odczuwamy w przypadku energii elektrycznej, której koszt w naszym kraju rośnie najszybciej w Unii Europejskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ceny te wzrosły średnio w UE o 4,7%, a w Polsce o blisko 10%. Duże zmiany czekają nas również w 2022 roku, kiedy to w życie wejdzie pakiet ustaw Fit for 55. Według szacunków, większość firm będzie musiała liczyć się z podwyżkami rzędu 15-30% za każdy zużyty kw. Jak oszczędzić koszty energii w hotelu w nadchodzącym roku?
Co generuje najwyższe koszty?
Coraz więcej przedsiębiorstw zwraca uwagę na zużycie energii w swoich obiektach. Wiele z nich decyduje się też na przeprowadzenie audytu energetycznego. W przypadku obiektów hotelowych wysokie zużycie generują urządzenia w gastronomii, takie jak piece i chłodnie. Również rekuperatory, klimatyzatory i inne, drobne sprzęty, które podłączone są do sieci 24/7. Szacuje się, że jedna szafa chłodnicza pochłania energię o rocznej wartości ok. 2000 zł. W przypadku zapowiadanych podwyżek koszty te staną się w przyszłym roku znacznym obciążeniem. Dlatego już teraz warto szukać sposobów na to, jak oszczędzić energię elektryczną.
Gdzieś szukać oszczędności w hotelarstwie?
Z pewnością do najprostszych sposobów należą takie działania jak przegląd urządzeń elektrycznych i ich ewentualny serwis. Można zdecydować się na wymianę uszczelek w urządzeniach chłodniczych, czy też kontrolę szczelności pieców i piekarników. Można również wymienić te urządzenia na energooszczędne. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy ta część jest już zoptymalizowana?
Kolejnym, ale równie ważnym elementem, któremu warto się przyjrzeć są wysokie koszty generowane przez ogrzewanie i klimatyzację. W sezonie grzewczym, uchylane lub otwierane okna są pierwszym źródłem wysokich kosztów ogrzewania. Na pewno każdy choć raz spotkał się z sytuacją, w której Gość lub personel zapomniał o zamknięciu okna przed wyjściem z pokoju. Z pewnością każdy miał również styczność z włączonym zbyt długo ogrzewaniem czy oświetleniem.
Podobnie jest w sytuacji, gdy klimatyzacja i ogrzewanie działają z jednakową mocą bez względu na fakt, czy pokój jest wolny, dopiero czeka na Gościa lub Gość wyszedł na cały dzień. Energia jest więc zużywana niepotrzebnie. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne systemy automatyki budynkowej, które pozwalają na kontrolowanie całości obiektu, jak i sterowanie poszczególnymi pokojami.

Jakie korzyści zapewnia Automatyka Hotelowa?
Reagowanie na status zajętości pokoju może przynieść oszczędności na kosztach energii nawet do 30%. Jak to działa w praktyce? Gdy pokój jest nieużywany zaleca się wyłączenie ogrzewania lub obniżanie temperatury do 16 st. C. Pozwala to na oszczędność, a zarazem na łatwe dogrzanie pokoju przy przyjeździe Gościa. Podczas check-in system automatycznie uruchomi odpowiednie elementy w oparciu o zmieniony status pokoju. Oznacza to, że włączona zostanie klimatyzacja oraz ogrzewanie podłogowe w łazience, a także podniesione zostaną rolety.
Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce podczas wymeldowania – wszystkie systemy zostaną wyłączone lub temperatura zostanie obniżona do bardziej ekonomicznej wartości. Co więcej, zastosowanie odpowiednich czujników spowoduje automatyczne wyłączanie ogrzewania w momencie otwarcia okna. Pozwala to na wymierną redukcję kosztów utrzymania związanych z energią zużywaną na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Wprowadzanie tego typu rozwiązań to nie tylko korzyść dla hotelu, ale również większy komfort pobytu Gości.
Energooszczędność, wygoda i ekologia
Energooszczędne systemy niosą ze sobą konieczność poniesienia jednorazowo kosztu inwestycyjnego. Warto jednak rozważyć takie posunięcie, ponieważ może się szybko okazać, że zaoszczędzone na energii środki pozwolą znacznie poprawić sprawność obsługi i funkcjonowanie całego obiektu. Co więcej, wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań opłaca się nie tylko pod względem finansowym. Coraz więcej ludzi świadomych jest zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych i stara się wprowadzać do swoich codziennych działań elementy proekologiczne. Dlatego dobrym wyborem będzie wyróżnienie się na tle konkurencji jako obiekt dbający o środowisko i stawiający na rozwiązania, które pomagają te cele realizować.