Ekoturystyka – dlaczego warto prowadzić hotel w tym nurcie

Coraz większa świadomość na temat ochrony środowiska sprawia, że konsumenci coraz częściej praktykują ekoturystykę. Przejawia się to m.in. poprzez wybór obiektów, w których dokłada się wszelkich starań, aby dbać o planetę np. poprzez lokalną żywność w hotelowej restauracji, naturalne kosmetyki czy też oszczędzanie zużycia energii elektrycznej. Dla przedsiębiorców może to być wyzwanie. Jednym z rozwiązań, które pomogą prowadzić obiekt w nurcie ekoturystyki jest m.in. Automatyka Hotelowa.

Czym jest ekoturystyka?

Jak podaje e-Horyzont.pl, ekoturystyka „jest zjawiskiem przeciwstawnym do turystyki masowej, której rozwój nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem zanieczyszczenia wód, powietrza oraz ziemi. Zwykle przez to pojęcie rozumie się ruch turystyczny, którego nadrzędnym celem jest dbanie o zachowanie trwałego i zrównoważonego rozwoju zasobów oraz walorów turystycznych”. Oznacza to szczególne zwracanie uwagi na cele ochrony przyrody, związane z nimi dobre praktyki oraz potencjał gospodarczy, społeczny i geograficzny danego miejsca.

Jak prowadzić hotel w tym nurcie? Warto wdrożyć następujące praktyki:

 • postawić na lokalne produkty spożywcze oraz kosmetyczne
 • korzystać ze źródeł odnawialnych energii
 • zainstalować oświetlenie o niskim zużyciu energii
 • wdrożyć programy recyklingowe
 • korzystać z przyjaznych środowisku detergentów
 • ograniczyć żużycie wody

Podróżnicy coraz chętniej kontrybuują do działań sprzyjających środowisku. To pewnikiem wpływa na znaczny wzrost popularności ekoturystyki. Ponadto, istnieją certyfikacje dedykowane ekologicznym hotelom, w ramach nagrody za wysiłki w stronę zrównoważonego rozwoju działalności. Przykładami najpopularniejszych certyfikatów są LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oraz EMA Green Seal for Hospitality.

Ekoturystyka

Wzrost ekoturystyki

Dane sporządzone przez serwis youmatter przybliżają nam powody, dla których warto rozwijać ekoturystykę. Pośród nich znajdują się takie fakty, jak:

 • wiele osób nie jest zadowolonych lub nie czuje się spełnionych w tradycyjnych miejscach i formach turystyki, dlatego też wzrosło zainteresowanie turystyką ambitną i edukacyjną
 • jest znacznie większa świadomość potrzeby ochrony środowiska i chęć wniesienia wkładu w tę sprawę
 • podróżni chcą być postrzegani jako osoby odmienne i przyjazne środowisku
 • ekoturystyka może pomóc w ochronie miejsc wrażliwych ekologicznie i podnieść świadomość w zakresie lokalnych problemów środowiskowych i społecznych
 • może także generować możliwości zarobkowe dla miejscowej ludności

Połączenie potrzeb konsumenckich wraz z dzisiejszymi możliwościami technologicznymi i relacji człowieka z ekologią mogą brzmieć jak wyzwanie. Poznajcie literalny przykład wyżej wymienionego opisu.

Ekoturystyka i oszczędność energii

Przykładem połączenia powyższej teorii z praktyką może być automatyka hotelowa. Jest to innowacyjne rozwiązanie łączące w sobie elementy inteligentnego budynku hotelowego (centralne sterowanie wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem), kontrolę dostępu on-line i współpracę praktycznie ze wszystkimi dodatkowymi instalacjami w hotelu: telewizją hotelową, centralą telefoniczną, monitoringiem CCTV, instalacją przeciwpożarową, systemem przywoławczym dla niepełnosprawnych, systemem parkingowym, systemem ESOK, multimediami, minibarami. To wszystko zintegrowane z oprogramowaniem hotelowym GiP RH2.

Korzyści z wprowadzenia Automatyki Hotelowej, to:

 • do 30% oszczędności na stałych kosztach energii
 • podniesienie bezpieczeństwa obiektu
 • większy komfort pobytu

Automatyka hotelowa w praktyce

Jak to wygląda? Oto przykład. Gdy pokój jest nieużywany, zaleca się wyłączenie ogrzewania lub obniżanie temperatury do 16 st. C. Nie tylko umożliwia to oszczędność, ale w łatwy sposób ogrzeje pokój przy przyjeździe Gościa. Innym przykładem jest – podczas check-in – system, który automatycznie uruchomi odpowiednie elementy w oparciu o zmieniony status pokoju. Oznacza to, że włączona zostanie klimatyzacja oraz ogrzewanie podłogowe w łazience, a także podniesione zostaną rolety.

Działa to podobnie podczas wymeldowania – temperatura zostanie obniżona do bardziej ekonomicznej wartości lub wszystkie systemy zostaną wyłączone. Co więcej: zamontowanie odpowiednich czujników spowoduje automatyczne wyłączanie ogrzewania w momencie otwarcia okna. To umożliwia wymierną redukcję kosztów utrzymania związanych z energią zużywaną na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Tego typu rozwiązania to nie tylko przyszłość i korzyść dla hotelu, ale także większy komfort pobytu Gości i teraźniejszość.

Myśląc o ekoturystyce, zarówno od strony podróżnika, jak i właściciela hotelu, myślisz także o innowacji, wykorzystaniu potencjału przyrody i technologii oraz o lepszym jutrze. Co więcej, prowadząc obiekt w tym nurcie zachęcasz konsumentów do jego odwiedzin.